قاصدک

استرس بی استرس!

استرس بی استرس!

یکی از مشکلات که این روزها افراد با آن دست و پنجه نرم می‌ کنند، استرس است. در هر مکان و هر زمان به راحتی نشانه‌ هایی از مواردی که استرس‌ زا هستند را می‌ توان یافت. از تاخیر در رسیدن به یک قرار کاری به علت وجود ترافیک، آماده سازی خود برای یک مصاحبه‌ ی کاری، حتی اتفاقات خوشایندی چون عروسی و یا برگزاری یک مهمانی برای جشن تولد، تمام این‌ ها احتمال ایجاد استرس و اضطراب را افزایش می‌دهد. البته باید در نظر داشت که اضطراب، استرس تشدید یافته است که در این مرحله نیازمند درمان‌ های فیزیولوژیکی ست. اما چگونه می‌ توان استرس را کنترل کرده و از مبدل شدن آن در طولانی مدت به اضطراب جلوگیری کرد؟

 

در جامعه امروزی ما متاسفانه به دلیل مشکلات عدیده و معضلات گوناگونی که وجود دارد، به نوعی استرس با زندگی ما عجین شده است. اما در نهایت باید تلاش کرد که از ایجاد استرس جلوگیری کرده و آن را به حداقل رساند. مهمترین عامل بازدارنده برای یک فرد شاغل برای داشتن یک ذهن باز در جهت داشتن فعالیت مناسب در شغل خود، استرس یا همان استرس‌ شغلی‌ است. فردی که مدام نگران از دست دادن موقعیت شغلی خود باشد یا فردی که هر روز به دلیل برخورد محکم مدیر خود دلهره داشته باشد یا فرد شاغلی که به دلیل نداشتن بیمه در محل کار نگران آینده ی خود است و … تمام این ها عوامل استرس زایی می‌ باشد که مطمئنا در طولانی مدت و حتی کوتاه مدت موجب پایین آمدن بازدهی نیروی کار می‌ شود و مهم‌ تر از این ها، موجب ایجاد فرسودگی شغلی می‌ گردد.

چگونه می‌ توان بر استرس خود غلبه کرده و آن را کنترل نماییم؟

از نظر بنده عامل اساسی و مهم خودباوری یا اعتماد به نفس است، کسی که به این حد از باور خود رسیده باشد که نسبت به انجام وظایف محول شده، مسئولیت‌ پذیر بوده و آن را به نحو احسن اجرا می‌ کند، بی‌ شک توان کنترل استرس خود را دارد. چرا که در فرآیند انجام کار خود، شک و شبه ه‌ای بر جا نمی‌ گذارد. البته برای داشتن چنین توانایی لازم است دانش خود را در زمینه‌ ای که فعالیت داشته بالا برده و به‌ روز نماید.
از عوامل دیگر به خویشتن‌ داری می‌ توان اشاره کرد که در اصل هسته‌ ی اعتماد به نفس است. فردی که خویشتن‌ دار باشد می‌ تواند با صبر و شکیبایی مراحل سخت را پشت سر گذاشته و به راحتی از پس آن ها برآید. به عبارتی خویشتن‌ داری به فرد این قدرت را می‌ دهد که با تکیه بر توانایی خود، به اهداف پیش رو و تعیین شده در شغل خود برسد.
گفتگو همیشه بهترین راه برای از بین بردن سوء تفاهم هاست. به همین دلیل برای کنترل استرس می‌ توان به گزینه‌ ی گفتگو با همکار، واحد منابع انسانی و یا حتی مدیر خود روی آورد، چرا که این امر موجب می‌ گردد تا عملکردهای صورت گرفته به صورت شفاف بیان شده و در صورت وجود تناقض، هر دو طرف در صدد رفع آن برآیند.
مدیریت زمان در روند یک فعالیت برای به تحقق رسیدن اهداف بسیار کمک می‌ کند، لذا یک فرد هر چه مدیریت زمان بهتری داشته باشد، زمان پیش روی خود را به صورت بهینه صرف کرده تا از ایجاد استرس‌ های احتمالی جلوگیری کند. با داشتن مدیریت زمان این فرصت برای فرد فراهم می‌ شود تا وقت کافی برای رسیدگی به امورات شخصی، وقت گذرانی با خانواده و حتی رفتن به سفر را نیز داشته باشد.
از راهکارهای دیگر کاهش استرس می‌ توان به لبخند زدن، پیاده روی، نفس عمیق کشیدن، خواب کافی و تغذیه مناسب نیز اشاره کرد.

برای دریافت مشاوره آنلاین در زمینه استرس و اضطراب شغلی، تحصیلی و … اینجا کلیک کنید.

در کل اگر فرد به خودش توجه بیشتری داشته و در خلوت خود به ارزش‌ های خود و زندگی فکر کند، مطمئنا به نقش به سزای خود در روند زندگی‌ اش پی می‌ برد و در می‌ یابد که مسائل پیش پا افتاده در کار و زندگی، ارزش بیش از حد فکر کردن را نداشته و از ایجاد استرس در فرد جلوگیری می‌ کند.

نویسنده: حمیدرضا درویش

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن