شماره سه: شادی

نگاهی به پژوهش‌ های جدید

چرا افراد شهروندان یک کشور احساس شادکامی بیشتری نسبت به دیگران را تجربه می‌ کنند؟

این امر به‌ دلیل ویژگی خاصی در ژن‌ های آنان است. دی‌ اِن‌ اِی آن‌ ها حاوی آلل‌ هایی است که در درک حس لذتمندی، شادکامی و کاهش احساس درد دخیل است.

محققان عوامل ژنتیکی و دیگر عوامل خارجی مرتبط با میزان شادکامی را در اقوام مختلف بررسی کرده‌ اند. در یک تحقیق احساس شادکامی را در اقوام مختلف بررسی کرده‌ اند. در یک تحقیق احساس شادکامی در اقوام گوناگون طی 14 سال مورد ارزیابی قرار گرفت. در این ارزیابی از اطلاعات دیگری چون اطلاعات ژنتیکی (میزان تکرار یک آلل)، اطلاعات آب و هوایی (میزان سختی هوا در تابستان و زمستان)، تاریخچه شیوع عوامل بیماری زا و اطلاعات بانکی و اقتصادی استفاده شد.

احساس شادکامی و سلامتی در افراد علاوه بر عوامل ژنتیکی به عوامل آب و هوایی و اقتصادی نیز وابسته است. در این تحقیق همبستگی قوی بین شادکامی و وجود آلل A در اسید آمینه‌ های چرب Hydrolase در آرایش ژنتیکی افراد مقیم یک کشور نشان داده شد. این آلل از تخریب ماده شیمیایی (Anandamide) که به احساس لذت و کاهش درد کمک می‌ کند، جلوگیری می‌ کند.

اقوام با شیوع آلل A بی‌ شک خود را شاد تر از دیگران احساس می‌ کنند. کشورهایی چون غنا، نیجریه، مکزیک، کلمبیا، شهروندان هندی-امریکایی، اروپایی-امریکایی، کشورهای عربی چون عراق، اردن، کشورهای شرقی چون هنگ کنگ، چین، تایلند و تایوان کمترین میزان آلل A را نشان می‌ دهند و میزان شادکامی خود را در کمترین میزان احساس می‌ کنند. علاوه بر عوامل ژنتیکی عوامل اقتصادی و سیاسی در میزان شادکامی افراد نقشی اساسی دارد. به عنوان مثال کشورهای اروپای شرقی چون روسیه و استوانی به علت مشکلات اقتصادی و سیاسی با وجود میزان بالای آلل A از شادکامی پایینی برخوردار هستند. میزان ثروت یک کشور، قوانین دولت و بیماری بر میزان شادکامی افراد تقاوتی ایجاد نمی‌ کند. با این حال شرایط اقتصادی و سیاسی موجب نوسانات شادکامی در اقوام مختلف در طول تاریخ شده است.

به عنوان مثال در کشور رواندا بعد از پایان یافتن نسل‌ کشی در سال 1994 میزان شادکامی به‌ طور چشمگیری افزایش یافته است و در مقابل در کشور مصر به‌ دلیل مشکلات اقتصادی و سیاسی کاهش یافته است. شرایط آب و هوایی نیز با میزان شادکامی در اقوام مختلف مرتبط است. میزان آلل A در کشورهای استوایی و گرمسیری بالاتر از کشورهای مدیترانه ای اروپایی است. به نظر می‌ رسد این اختلاف به‌ علت شرایط محیطی پُر استرس در مناطق حاره‌ ای باشد تا افراد بتوانند این شرایط را برای خود تعدیل کنند.

نویسنده: سارا سالک

ادامه مطلب را در بهروان شماره سوم شادی بخوانید.
خرید از سایت: behravanmag.com
نسخه الکترونیکی: jaaardotcom
خرید حضوری: پیشخوان دکه‌ ها و کیوسک‌ های روزنامه‌ فروشی و کتاب‌ فروشی‌ های نشرچشمه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن