شماره چهار: عشق

پیک‌شادی پیکی‌است‌شادی


پاره‌ای از بخش چهاردهم /شادروان/
نویسنده:سیدمحمد صاحبی

شادی، خوشحالی یا خُرسندی، حالتی‌است روانی که در آن فرد احساس شادی، خوشحالی یا خُرسندی می‌کند. نقطۀ مقابل شادی, غم است. غم حالتی‌است روانی که در آن فرد احساس غم می‌کند.به‌طور کلی همۀ چیزها حالت‌های گوناگون روانی هستند که افراد در آن‌ها احساس همان چیزها را می‌کنند. اما این‌که شادی واقعا چیست و چه‌نوع احساسی را باید بکنیم تا شاد شویم، خود به تنهایی سؤالی است که پاسخی درخور و منحصربه‌خود را دارد و پاسخ آن چیزی نیست جز حالتی روانی که فرد در آن احساس پاسخ به آن سؤال را می‌کند.
بنابراین هرآنچه‌ که شاملِ حاصلِ تجربیاتِ روانی و عاطفی ما در طول زندگی و جریان گذر از حوادث پیش‌روی‌مان می‌شود، دست‌خوش تغییراتی است که در دوران ما اتفاق افتاده و یا می‌افتد که در نهایت به‌نمودی منتهی می‌شود که ناشی از احساس و درک ماست. پس آن‌چه که سرنوشت ما را در این دنیای بی‌رحم رقم خواهد زد، زاییده ذهن پرتلاطم ما در رودخانۀ بی‌زمانِ کاستی‌ها و شرایطی‌ است که خودمان برای خودمان و یا دیگران برای خودمان و یا دیگران برای دیگران و یا خودمان برای دیگران، به‌وجود آورده یا به‌وجود خواهیم آورد.
تعاریف و استنتاج‌هایی که در دو بند بالا مطالعه فرمودید، نمونه‌ای از انواع الهاماتی است که در هنگام ابراز شادیِ بعد از گلِ پس از به‌ثمر رسیدنِ گل در جریان بازی، شاهد آن هستیم. به‌این معنی که اگر زندگی را یک بازی در نظر بگیریم،هر موفقیت در طولِ زندگی، هر چند کوچک، به‌مشابه به‌ثمر رسیدن یک گل در جریان این بازی است و قاعدتا هر گل، شادی مخصوص به‌خود آن گُل را دَرپی خواهد داشت.
به‌طور مثال، قبولی در دانشگاه به‌منزلۀ به‌بارنشستن یک‌گل در برهه‌ای از زندگی‌است. که همان‌طور که در ابتدا توضیح داده‌شد، از طریق حالت‌های مختلف روانی و با یاریِ ابزاری تحت عنوان احساس، به‌درون فردِ متقاضیِ کنکور نفوز کرده و یک ما‌به‌ازای بیرونی برای او ایجاد می‌کند که در واقع همان شادی است.

ادامه مطلب را در بهروان شماره سوم (شادی) بخوانید.
خرید از سایت: behravanmag.com
نسخه الکترونیکی: jaaardotcom
خرید حضوری: پیشخوان دکه‌ها و کیوسک‌های روزنامه‌فروشی و کتاب‌فروشی‌های نشرِ چشمه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن