قاصدک

سلامت روان لازمه‌ی صنعت پرتوان

نویسنده: حمید درویش

یکی از شاخه‌های روان‌شناسی که با توجه به سابقه‌ی طولانی مدت خود در دنیا، این روزها در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته روان‌شناسی صنعتی و سازمانی‌ست که البته به نام روان‌شناسی صنعتی بیشتر شناخته شده است. امروزه با توجه به اینکه صاحبان کسب‌ و کار دریافته‌اند که کارمندان سالم کارایی بهتری دارند، تقاضا برای روان‌شناسان صنعتی افزایش پیدا کرده است. این شاخه از روان‌شناسی تلاش دارد رابطه‌ی بین انسان و شغل و همچنین محیط کاری خود یا همان سازمان را مورد بررسی قرار داده و روابط فی‌مابین را بهبود ببخشد.

هر انسان با توجه به خصوصیات اخلاقی متفاوت یا بهتر بگویم هر فرد بر اساس تیپ شخصیتی خود نیازمند این است که شغل مناسب خود را برگزیند. لذا روان‌شناسی صنعتی و سازمانی این فرصت را فراهم می‌کند که علاوه بر انتخاب شغل درست توسط فرد، سازمان نیز این امکان را داشته تا نیروی منتسب برای هر شغل را در جای مناسب قرار دهد تا از نهایت بازدهی بهره ببرد. به عبارت دیگر روان‌شناسی صنعتی اصول و دانش روان‌شناسی را در محیط کار اعمال می‌کند. این فرآیند می‌تواند با تعریف هر شغل و مشخص کردن معیارهایی برای استخدام، از طریق طراحی آزمون‌های استخدامی انجام شود تا مشخص شود برای هر شغل چه توانایی‌هایی لازم است. که از این طریق حتی می‌توان آموزش‌هایی برای بالا بردن توانایی‌های فرد جهت بهبود عملکرد شغلی فراهم کرد. همچنین آموزش فنون مختلف به مدیران برای انگیزه دادن و کار کردن بهتر با کارمندان‌شان از موارد دیگر استفاده از روان‌شناسی صنعتی و سازمانی ست.

همچنین وظیفه‌ی روان‌شناس صنعتی و سازمانی این است که به حفظ سلامت ذهنی و روانی محیط کار کمک کند. ساخت یک محیط کاری سالم، ایجاد یک نظام پاداش‌ دهی منصفانه و ایجاد این اطمینان که کارمندان از حقوق خود برخوردار می‌شوند، از دیگر وظایفی است که در این حوزه تعریف می‌شود.

روان‌شناسان صنعتی و سازمانی معمولا با ارزیابی کارایی کارمندان و بازخورد آن به مدیران و همچنین بازخورد عملکرد مدیران به سازمان، تلاش می‌کنند تا مشخص شود کارمندان و مدیران چطور کارشان را انجام می‌دهند.

این حوزه بر روی افزایش رضایت‌مندی کارمندان و نیز افزایش قابلیت نیروی کار تمرکز دارد. روان‌شناسانی که در این حوزه کار می‌کنند به دنبال راه‌هایی می‌گردند که بازدهی کارها را افزایش دهند یا برنامه‌هایی طراحی کنند که کیفیت زندگی در محیط کار را بالا ببرند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید روان‌شناسی صنعتی و سازمانی رشته‌ای گسترده‌ بوده و حوز‌ه‌های گوناگون دارد و متخصصانی که در این حوزه کار می‌کنند با مأموریت‌های متنوعی روبه‌رو هستند. این حوزه می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز و با ارزش باشد و موقعیت‌های بسیار زیادی برای پیشرفت دارد.

در هر صورت به دلیل ارتباط انسان با انسان یا حتی ارتباط وی با دستگاه‌های یک کارخانه یا اتاقی که در آن فعالیت دارد یا تقابل با ارباب رجوع و یا خیلی موارد دیگر؛ تمام اینها از منظر روان‌#شناسی صنعتی و سازمانی قابل بررسی و تحلیل بوده و این امکان را فراهم می‌سازد که هم فرد جهت ارتباط صحیح با همکاران و محیط پیرامون خود و هم سازمان برای ایجاد محیط امن و با ثبات برای کارکنان خود، در جهت حرکت به سوی هدف اصلی فردی یا گروهی در یک محیط صنعتی یا سازمانی، بهترین انتخاب و عملکرد را داشته باشند.

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن